Zawory czerpalne – do czego służą?

Zawory kulowe są wykorzystywane do zamykania lub otwierania wlotów, otworów i do regulacji przepływu cieczy lub gazów. Zawory kulowe czerpalne instaluje się w instalacjach wodnych.

Zawory czerpalne, które często nazywa się po prostu kurkami, wykorzystuje się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Dzięki nim dostęp do wody jest łatwy i szybki.

Zastosowanie zaworów czerpalnych

Zawory czerpalne są najczęściej wykorzystywane w przydomowych ogródkach lub na działkach. Można je również spotkać w takich obiektach jak zakłady pracy, fabryki, szpitale czy placówki edukacyjne. Dzięki zaworom czerpalnym można w szybki sposób uzyskać dostęp do bieżącej wody lub podłączyć do nich wąż ogrodowy. Można je również podłączyć do urządzeń gospodarczych i przemysłowych, które wykorzystują wodę, czyli np. do maszyn nawadniających szklarnię. Dzięki zaworom czerpalnym nie trzeba podłączać węża do kranu w kuchni czy łazience, co jest często bardzo uciążliwe i uniemożliwia dotarcie z wodą do wielu miejsc i przestrzeni.

Zalety zaworów czerpalnych

W sklepach gospodarczych można znaleźć wiele rodzajów zaworów czerpanych. Jedne z najpopularniejszych modeli charakteryzują się prostą budową, która jednocześnie jest trwała i umożliwia odkręcenie lub zakręcenie wody bez konieczności wykorzystywania do tego dużo siły. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które korzystają z kurków w przydomowych ogródkach, garażach czy na działkach rekreacyjnych. Korzystanie z zaworów czerpalnych znacznie ułatwia podlewanie ogródkowej trawy czy nawadnianie uprawianych warzyw.

Wiele modeli jest wyposażonych również w szybkozłącza, które umożliwiają szybkie podłączenie węża ogrodowego. Zaletą zaworów czerpalnych jest też ich trwałość, niska awaryjność jak i wysoka nieprzepuszczalność. Kurki są również dostępne cenowo, nie obciążą one więc zbytnio domowego budżetu. Atutem kurków jest również ich łatwa instalacja – nie trzeba być fachowcem, żeby poradzić sobie z ich zamontowaniem.

Jak wybrać odpowiedni zawór czerpalny?

Przy wyborze odpowiedniego zaworu czerpalnego należy zwrócić uwagę na kilak podstawowych parametrów. Jednym z nich jest materiał, z jakiego został wykonany kurek. Powinien być on odporny na uszkodzenia, jak i na wysokie ciśnienie wody. Materiał, z jakiego jest zrobiony zawór czerpalny, musi być też dostosowany do pracy zarówno z zimną, jak i gorącą wodą i odznaczać się wysoką odpornością na korozję. Przy zakupie należy również wybrać zawór o odpowiedniej wielkości i średnicy, żeby współgrał on z instalacją.

Skomentuj