Zawory iglicowe

Zawory iglicowe to nowoczesne rozwiązania stosowana w instalacjach zamiast zaworów kulowych. W elementach tych w sterowaniu przepływem kulę zastępuje iglica. Jest ona umieszczona w gnieździe i przesuwana za pomocą pokrętła. Zawory iglicowe mają za zadanie decydować o kierunku przepływu medium roboczego. Należące do tej kategorii zawory posiadają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Montuje się je bowiem w instalacjach transportujących rozmaite ciecze i gazy.

Uwagę zwraca również odporność termiczna tych elementów oraz niewrażliwość na czynniki wywołujące korozję. Trzeba jednak podkreślić, iż zawory posiadają powyższe cechy tylko, jeżeli są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej do konstrukcji korpusu wykorzystuje się mosiądz, którego nie ima się rdza. Jednak zawory iglicowe mogą być również stalowe, jeżeli na etapie produkcyjnym stal zostanie odpowiednio uodporniona na korozję.

Za pomocą zaworów iglicowych często podłącza się do instalacji rozmaity osprzęt. Należy tu wymienić m.in. przetworniki pomiarowe. Co niezwykle istotne, zawory iglicowe służą nie tylko odcinaniu przepływu, ale również jego regulacji. Mało tego, są one w tym niezwykle precyzyjne.