Zawory mini

Wśród zaworów kulowych specjalną grupę stanowią tzw. zawory mini, charakteryzujące się wyjątkowo małymi rozmiarami. Podobnie jak większe elementy tego rodzaju, składają się z korpusu oraz pokrętła. W korpusie umieszczona jest kula, która zmienia położenie w zależności od ustawienia pokrętła. Pozycja kuli decyduje o otwarciu lub zamknięciu przepływu. Zawory mini sprawdzają się w rozmaitych instalacjach, doskonale współpracując z różnymi mediami roboczymi.

Są to zawory odcinające, umożliwiające szybkie zamknięcie przepływu. Należy podkreślić, iż nie wykorzystuje się ich do regulacji przepływu, ponieważ zawory mini całkowicie otwierają lub zamykają instalację. Niewielki rozmiar predysponuje je do stosowania w instalacjach przemysłowych o niewielkim natężeniu przepływu. Mimo tego, są to zawory sprawnie działające w szerokim zakresie ciśnień, jak również odporne na skrajne temperatury. Niemniej jednak wytrzymałość elementów w dużej mierze zależy oczywiście od ich jakości – zarówno solidności wykorzystanych materiałów, jak i profesjonalnego wykonania.

Zawory tego rodzaju znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istotna jest oszczędność miejsca, a projekt instalacji tworzony jest z myślą o maksymalnym ograniczeniu jej wielkości.