Zawory zwrotne

Trudno sobie wyobrazić poprawne funkcjonowanie wielu instalacji, jeżeli zostałyby one pozbawione zaworów zwrotnych. Te niewielkie, niepozorne elementy odpowiadają bowiem za kontrolę kierunku przepływu roboczego. Innymi słowy, decydują one w którą stronę przemieszcza się ciecz czy gaz. Zawory zwrotne  blokują przepływ medium roboczego w jedną stronę, aby otworzyć przepływ w przeciwnym kierunku. Jeżeli zawór taki zostałby zdemontowany, medium robocze mogłoby zacząć się cofać, co doprowadziłoby do niesprawności instalacji, a także prawdopodobnie do awarii.

Warto podkreślić, że zawory zwrotne to produkty, które różnią się między sobą co najmniej pod kilkoma względami. Pierwsza sprawa to sposób działania zaworów, gdyż niektóre z nich pełnią swoje funkcje dzięki działaniu sprężyny, natomiast inne to urządzenia w pełni pneumatyczne, których działanie umożliwia różnica ciśnień. Co więcej, nie każdy zawór zwrotny wykonuje się z tego samego materiału.

Coraz popularniejsze stają się nowoczesne modele wykonywane z włókna węglowego. Wiele zaworów posiada również korpusy mosiężne lub stalowe. Rodzaj oraz jakość materiału to czynniki, które decydują o efektywności pracy zaworów oraz ich wytrzymałości. Materiały odpowiadają za właściwości termiczne, jak również odporność zaworu na korozję.